اخذ ویزای تایوان
قیمت تور کانادا
خدمات وی اف اس در هروی سنتر
تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
http://thesispublication.com/
درباره من
موضوعات
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :thesis
تاريخ: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۱۴:۴۰

لامپ هاي كم مصرف SMD و  LED :لامپ LEDچند سالي هست كه كشورهاي پيشرفته با توجه به بحث مديريت مصرف انرژي كه هر روز بيشتر از قبل مورد توجه قرار مي گيرد و در نتيجه آن تكنولوژي هاي مرتبط با سرعت بالا در حال توسعه هستند، ديگر از لامپ كم مصرف معمولي استفاده نمي شود و از لامپ LED استفاده مي كنند.

كارشناسان معتقدند كه لامپ هاي معمولي يا همان لامپ هاي رشته اي و همچنين لامپ هاي فلورسنت يكي از مهمترين دلايل افزايش مصرف انرژي و در نتيجه افزايش حجم توليد گازهاي گلخانه اي در جهان مي باشند.|لامپ هاي كم مصرف SMD و LED

ترويج لامپهاي كم مصرف به جاي لامپ هاي رشته اي ، ترويج لامپهاي LED به جاي لامپهاي كم مصرف و حالا نوبت لامپهاي SMD است كه جاي تكنولوژي LED را بگيرد.

LED مخفف Light Emitting Diode هست به معني ديود منتشر كننده نور. به LED ديود نوري هم مي گويند. ديودهاي ساطع كننده نور در واقع جزء خانواده ديودها هستند و همينطور ديودها نيز زير گروه نيمه هادي ها به شمار مي آيند. LED يه قطعه الكترونيكي است كه وقتي جريان برق از آن مي گذرد از خودش نور توليد مي كند.

لامپ LED

كاربردهاي SMD

SMD مخفف Surface Mount Device  هست به معني قطعات نصب شده روي سطح كه از دهه هاي گذشته در الكترونيك مورد استفاده قرار مي گرفتند، عموماً براي نمايش خاموش يا روشن بودن نمايشگرها در لوازم مولتي مديا و نشان دهنده لوازم الكتريكي و ماشين آلات مورد استفاده قرار گرفتند.

اما در حال حاضر SMD ها به نحوي ساخته مي شوند كه نور را در جهت خاصي متمركز مي كنند و به صورت چيپ هاي كوچكي هستند كه معمولاً داخل يك شيشه گنبدي شكل قرار مي گيرند و داراي سايز چوب كبريتي هستند وبه سختي مي شكنند. بزرگ ترين مشكل لامپ هاي LED رنگ آن ها بود. اما اكنون به آساني با تغيير در ساختار فيزيكي و مواد تشكيل دهنده LED ، نور در رنگ ها و شدت هاي مختلف و با طول موج مشخص با رنگ كاملاً خالص توليد مي شود.

به عبارتي LED ها فاقد پرتوهاي مادون قرمز و فرابنفشي هستند كه ساير صنايع روشنايي ايجاد مي كنند و LED ها به سلامت چشم و محيط آسيب نمي رسانند.  هاي سفيد قابليت توليد همه رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژي بسيار كمي در مقايسه با ساير لامپ ها و LED هاي قديمي براي توليد روشنايي استفاده مي كنند.

به همين دليل روز به روز استفاده از آنها بيشتر شده است. با توجه به مزاياي استفاده از لامپ هاي LED پيش بيني مي شود تا كمتر از 5 سال آينده شاهد تحولات عمده اي در عرصه محصولات روشنايي و حتي تصويري باشيم.|لامپ هاي كم مصرف SMD و LED

مزاياي لامپ هاي اس ام دي (SMD)

1)طول عمر: اولين و مهم ترين پارامتر، طول عمر لامپ هاي SMD مي باشد لامپ هاي LED طول عمري بين 50 هزار تا 60 هزار ساعت دارند. اين طول عمر قابل مقايسه با طول عمر لامپ هاي ديگر نمي باشد.

2)بازده نوري (lum/watt) از ديگر مزيت هاي لامپ هاي SMD مي توان به بازده ي نروي بالاي اين لامپ ها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ هاي LED بازده اي بين 74 تا 120 لومن بر وات را دارا مي باشند و اين در حالي است كه اين مقدار براي لامپ هاي رشته اي 10 تا 15 لومن بر وات، براي لامپ هاي كم مصرف 45 تا 65 براي لامپ هاي بخار جيوه 35 تا 60 ، براي لامپ هاي بخار سديم 60 تا 10 و براي لامپ هاي متال هاليد75 تا 85 لومن بر وات مي باشند.

3)Response Time: لامپ هاي SMD به محض رسيدن ولتاژ به آنها روشن مي شوند (كمتر از ) ولي به عنوان مثال لامپ هاي متال هاليد زماني بالغ بر 5 دقيقه لازم دارند تا به حداكثرنور خود برسند، يعني لامپ هاي LED (پانزده ميليون بار) سريع تر روشن مي شوند.

لامپ هاي متال هاليد

مشكل ديگر لامپ هاي متال هاليد اين است كه اگر اين لامپ ها بيش از 5 دقيقه روشن باشند گرم مي شوند و بعد از خاموشي ديگر فورا روشن نمي شوند. چرا كه لامپ گرم كننده و سنسور داخل لامپ اجازه روشن كردن مجدد لامپ را تا زماني كه لامپ سرد نشده نمي دهد كه حدودا 3 دقيقه طول مي كشد تا سنسور اجازه ورود ولتاژ را بدهد و بعد از آ« 4 تا 5 دقيقه زمان لازم است تا به حداكثر نور خود برسد.

4)on/off : طول عمر لامپ هاي led به هيچ وجه تابعي از تعداد روشن و خاموش شدن نيست، مي توان لامپ هاي led را ميليون ها بار روشن و خاموش كرد.

5)تنظيم شدت نور: امكان تنظيم نور در لامپهاي led با استفاده از تكنولوژي PWM=Pulse Width Modulation  كه كنترل سطح ولتاژ به كمك تغيير پهناي پالس است و در اكثر ميكروكنترلرها موجود است به راحتي امكانپذير است.

6)تنظيم زاويه تابش: در لامپ هاي SMD نور در تمام جهات منتشر نمي شود و به دليل موجود بودن لنزهايي با زواياي دلخواه نوري، كاملا قابل كنترل است.

7)SMD ها قابليت تغذيه هم با جريان AC و هم جريان DC با مصرف كم را دارد، لذا مي توانند از منابع انرژي خروشيدي و يا باطري نيز جهت تامين نيروي خود استفاده كنند.

8)مصرف پايين برق و بيش از 85% صرفه جويي در مصرف انرژي نسبت به ساير لامپ ها.|لامپ هاي كم مصرف SMD و LED

 

لامپ هاي كم مصرف SMD و LED

لامپ هاي كم مصرف SMD و LED

خريد لامپ و روشنايي|خريد روشنايي | لامپ ال اي دي |خريد پنل سقفي

انواع لامپ و چراغ

[ ۱ ]